Wysypka po lekach – czy to na pewno alergia?

Jeśli jesteś chory lub coś Cię boli, to lekarstwa z założenia mają Ci pomóc. Zdarza się jednak, że nie tylko nie pomagają, ale wywołują nieprzyjemne dolegliwości – wówczas na Twojej skórze pojawia się wysypka. Czy to skutek alergii, czy zwykłe działanie niepożądane, którym nie należy się martwić?

Wysypka po lekach – jak wygląda?

Wysypka po lekach często jest podobna do tych wywoływanych przez niektóre infekcje wirusowe – krostki pojawiają się w określonych miejscach, mają nieregularny kształt i są różowe lub czerwone. Leki mogą przyczyniać się do dwóch rodzajów wysypki: takiej, która nie jest związana z alergią i tej na tle alergicznym.

Wysypka po lekach i brak alergii

Taka wysypka pojawia się bez udziału Twojego układu odpornościowego. Mogą ją wywołać np. kortykosteroidy (grupa leków o działaniu m.in. przeciwalergicznym) – wtedy krostki przypominają trądzik. Leki rozrzedzające krew powodują siniaki. Niektóre rodzaje antybiotyków czy sztuczne słodziki są z kolei przyczyną światłoczułości – Twoja skóra staje się nadmiernie wrażliwa na światło nie tylko słoneczne, ale również wszelkie źródła światła ultrafioletowego. Co prawda wysypka nie pojawia się od razu po zażyciu leku, ale późniejsza ekspozycja na słońce może powodować ból i zaczerwienienie podobne do oparzenia słonecznego.

Uczulenie na leki – wysypka i jej objawy

Większość wysypek po lekach to reakcje alergiczne. Nie musisz nakładać lekarstwa na skórę, żeby zaobserwować krostki – możesz przyjąć go doustnie lub dostać w formie zastrzyku. Kiedy Twój układ odpornościowy potraktuje dany lek jako „wroga”, stanie się na niego nadwrażliwy. Proces ten to uczulanie. Kolejne zetknięcie z lekiem prawdopodobnie skończy się już wysypką.

Czy to alergia polekowa?

Wysypki polekowe różnią się nasileniem: od łagodnego zaczerwienienia na małym obszarze, aż do złuszczania dużych płatów skóry. Objawy zazwyczaj występują od razu po zażyciu specyfiku, ale mogą też pojawić się z opóźnieniem – nawet do kilku tygodni. Oprócz tego możesz się również spodziewać:

  • przebarwień: czerwonych, purpurowych, niebieskich lub szarych,
  • owrzodzeń w obszarze jamy ustnej – zmiany te są bardzo bolesne,
  • pokrzywki, łzawienia, kataru,
  • świszczącego oddechu,
  • niebezpiecznie niskiego ciśnienia krwi,
  • świądu – może, ale nie musi występować w przypadku wysypki na tle alergicznym.

Jakie leki powodują wysypkę?

Tak naprawdę trudno określić, co może spowodować u Ciebie nieprzyjemne dolegliwości. Najbardziej typowe przykłady to:

  • antybiotyki (np. penicylina),
  • środki przeciwbólowe (np. aspiryna, ibuprofen),
  • środki przeciwdrgawkowe.

To oczywiście nie jest pełna lista – istnieje wiele innych leków, które mogą powodować różne skutki uboczne. Jeśli po zażyciu nowego leku zauważysz u siebie wysypkę, to najlepszym wyjściem będzie powiadomienie o tym lekarza. Specjalista może polecić przerwanie stosowania tego leku lub zaproponować inny.

Wysypka po lekach – jak ją leczyć?

Ustalenie przyczyny wysypki może być naprawdę trudne. Potrafi ją wywołać już niewielka dawka, a sama reakcja czasem pojawia się dopiero po kilku tygodniach. W takim przypadku każdy zażyty przez Ciebie lek może być winowajcą. Jeśli Ty lub Twój lekarz podejrzewacie jakąś konkretną substancję, to dobrze będzie ją odstawić, aby zobaczyć, czy wysypka zniknie. Warto mieć przy sobie również adrenalinę w strzykawce. Jeśli wystąpi wstrząs anafilaktyczny, ktoś będzie mógł Ci pomóc wstrzykując ją domięśniowo.

Powiązane artykuły