Specjalne ubrania dla atopików – ulga każdego dnia

Skóra atopików jest bardzo podatna na wszelkie podrażnienia, dlatego tak ważna jest jej odpowiednia pielęgnacja i ochrona przed uszkodzeniami. Żeby dobrze zabezpieczyć swoją skórę, zaopatrz się w specjalną odzież dla atopików, która sprawi, że codzienne funkcjonowanie przestanie być tak uciążliwe.

Ubrania dla atopików i alergików

Pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak ważne są ubrania, które nosisz, jeśli cierpisz na atopowe zapalenie skóry. Pamiętaj, że mają one bezpośredni i dość długi kontakt z Twoją skórą – szczególnie bielizna czy piżama. Ubrania muszą więc być nie tylko miłe w dotyku, ale też wygodne. Nie mogą podrażniać skóry i zaogniać objawów alergii. Jakie ubrania powinien wybrać alergik i atopik?

Ubrania dla atopików – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim zwróć uwagę na tkaninę, z jakiej zrobione jest ubranie, które w sklepie wpadło Ci w oko. Postaw na naturalne materiały, jak bawełna (najlepiej organiczna) czy jedwab. Inną ważną rzecz (na którą pewnie nie zwracałeś dotąd uwagi) jest kolor. Jaśniejsze ubrania mają mniej barwników, przez co są milsze w dotyku i „delikatniejsze” dla Twojej skóry. Dodatkowo jasne ubrania skutecznie odbijają światło, przez co w lecie nie przegrzejesz się i nie zaognisz tym samym zmian na skórze.

Odzież dla atopików – na co uważać?

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze ubrania? Na wszelkie metki, guziki, haftki, ozdobne zamki oraz inne dodatkowe zdobienia, bo nie tylko mogą mechanicznie podrażniać skórę, ale prawdopodobnie zawierają też nikiel. Nawet jeśli nie masz alergii na ten metal, to długotrwały kontakt z nim może się do niej łatwo przyczynić. A wtedy każde zetknięcie z niklem będzie skutkowało zapaleniem skóry, spojówek czy katarem.

Jaka bielizna i piżama dla atopika?

Bielizna i piżama to dwa typy ubrań, z którymi Twoja skóra ma długotrwały i bezpośredni kontakt niemal przez całą dobę. Wybierz więc mądrze. Unikaj rzeczy obcisłych i zrobionych ze sztucznych materiałów. Kupuj luźne, przewiewne piżamy i bieliznę, wykonane z bawełny lub jedwabiu.

Postaw przede wszystkim na jakość i wygodę, a dopiero później zwracaj uwagę na wygląd. Zestaw koronkowej bielizny może i jest piękny, ale ważniejsze jest Twoje zdrowie, zwłaszcza, jeśli masz tak wrażliwą skórę. Poszukaj ubrań bez szwów i dodatkowych zdobień, a wyszukane zestawy zostaw na specjalne okazje.

Jak dbać o ubrania alergika?

Kiedy już dobierzesz idealny zestaw ubrań dla siebie – dbaj o niego. Nowe rzeczy zawsze dobrze wypierz – przed praniem nie noś ich dłużej, niż przy ewentualnej przymiarce w sklepie. Mogą mieć na sobie pozostałości różnych środków chemicznych, które były stosowane przy produkcji, transporcie lub przechowywaniu. Poza tym nigdy też nie wiesz, kto ich wcześniej dotykał i mierzył.

Wybieraj proszki specjalnie dla alergików. Pierz ubrania w dość wysokiej temperaturze, a następnie bardzo dokładnie wypłucz i ustaw na wirowanie, aby szybciej wyschły. Kiedy będą długo wisieć i schnąć, mogą zbierać różne alergeny, jak kurz czy pyłki. Rzeczy, których temperatura prania nie może przekroczyć 30 stopni Celsjusza, warto na jakiś czas wkładać do zamrażarki, aby pozbyć się niebezpiecznych mikrobów.

Zaopatrzenie się w odpowiednią odzież dla alergika i regularne dbanie o nią sprawi, że zmniejszysz uciążliwe objawy atopowego zapalenia skóry czy alergii.

Powiązane artykuły