Okiełznaj atopowe zapalenie skóry! Jakie kosmetyki złagodzą objawy choroby?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która wymaga od Ciebie naprawdę intensywnej pielęgnacji skóry. Najważniejsza jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi i regularne nawilżanie przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Jakie produkty odpowiednio zabezpieczą Twoją skórę?

Atopowe zapalenie skóry – co to właściwie jest?

Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) to nieuleczalna i nawracająca choroba, która w większości dotyczy dzieci. Nie do końca znane są jej przyczyny. Wiadomo jedynie, że jej źródło leży w genach. AZS objawia się przesuszoną, czerwoną i bardzo swędzącą skórą. Z czasem tworzą się na niej pęcherze wypełnione surowicą, które bardzo łatwo podrażnić.

Kto najczęściej choruje na atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry najczęściej zaczyna się w dzieciństwie. Czasem przytrafia się dopiero dorosłym – nawet tym, którzy wcześniej nie mieli żadnych objawów. Gdy zachorowałeś jako dziecko, z wiekiem możesz zaleczyć najdotkliwsze objawy AZS. Schorzenie jednak potrafi powrócić, na przykład w wyniku silnego i długotrwałego stresu.

Objawy AZS

Po czym rozpoznasz atopowe zapalenie skóry? Jakie daje objawy, oprócz zaczerwienionej, swędzącej i pokrytej pęcherzami skóry? Są to m.in.:

  • częste zakażenia bakteryjne (związane z ciągłymi ranami),
  • rogowacenie skóry,
  • podrażnienia przy kontakcie z szorstkimi tkaninami, np. wełną.

Zmiany skórne obejmują głównie twarz, szyję i zgięcia łokci oraz kolan. Niestety, rzadko można im zapobiec. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry.

Atopowe zapalenie skóry – jakie kosmetyki powinieneś stosować?

Wybór nawilżających produktów jest ogromny. Jak wybrać dobrze? Przy takiej chorobie jak atopowe zapalenie skóry krem, który spełni Twoje oczekiwania powinien nie tylko nawilżać, ale także zmiękczać skórę (jak np. A-Derma – krem nawilżająco-zmiękczający do twarzy i ciała). Zwróć też uwagę na natłuszczanie skóry – lipidy ochronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi, a których ilość w przypadku AZS nie jest wystarczająca. Wypróbuj delikatny krem uzupełniający lipidy (szczególnie Avene Xera Calm A.D) lub balsam do skóry atopowej (dobrym przykładem jest balsam La Roche-Posay Lipikar Baume AP+).

Emolienty na atopowe zapalenie skóry? Tak!

Emolienty to produkty, które są dla Ciebie stworzone! Kosmetyki tego typu silnie nawilżają i regenerują uszkodzony naskórek dzięki zatrzymywaniu wody w głębokich warstwach skóry. Wypróbuj szczególnie Bioderma Atoderm Intensive. To kojący emolientowy balsam do skóry atopowej, który można stosować już od pierwszego dnia życia. Czytaj również: Czy kosmetyki do skóry atopowej rzeczywiście przynoszą ulgę?

Jakich jeszcze produktów możesz używać?

Wśród produktów, które powinny przyciągnąć Twoją uwagę jest też odpowiednia maść na atopowe zapalenie skóry. Wypróbuj specjalne emulsje, które są tworzone właśnie z myślą o atopikach, jak np. Balneum Optiderm (emulsja do ciała do skóry suchej i swędzącej).

Pielęgnacja skóry atopika – jakie są ogólne zalecenia?

Co możesz zrobić dla swojej skóry, oczywiście oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków?

  • zrezygnuj z gorących kąpieli – zamiast nich wybierz ciepłe lub nawet chłodne, ale szybkie prysznice,
  • nie przegrzewaj się – noś przewiewne ubrania z naturalnych i oddychających tkanin,
  • zadbaj o to, żeby powietrze w Twoim mieszkaniu nie było suche – kup nawilżacz powietrza.

A przede wszystkim – co jest zarazem najłatwiejsze i najtrudniejsze do zrobienia – nie stresuj się, bo to tylko zaognia chorobę. Stosuj ćwiczenia relaksacyjne i wyciszaj się po stresującym dniu przy ulubionym serialu czy z książką w dłoni.

Powiązane artykuły