Dodatkowa ochrona przed uczuleniem, czyli odzież dla alergika

Alergicy muszą uważać nie tylko na pylące rośliny czy na to, co jedzą, ale też na swoją odzież. O specjalną ochronę powinny zadbać przede wszystkim osoby z atopowym zapaleniem skóry. Czasem leki i odpowiednia pielęgnacja to za mało. Warto zadbać również o odpowiednie ubrania.

Odzież lecznicza AZS – jakie tkaniny wybrać?

Odzież dla atopików powinna być hipoalergiczna, „oddychająca” i szyta z miękkich tkanin.  Bezpieczne dla osób z AZS są rzeczy z organicznej bawełny pochodzącej z ekologicznych upraw i bez środków chemicznych. Ważny tu jest przede wszystkim proces produkcji – w tym używane barwniki, sposób uprawy rośliny na materiał, a także nawóz. Taka bawełna co prawda kosztuje nieco więcej, ale zauważysz różnicę w dotyku – jest dużo delikatniejsza i nie wywołuje podrażnień.

Alergikom poleca się też ubrania z jedwabiu. Ma on właściwości antystatyczne, więc nie gromadzi się na nim kurz.

Pamiętaj, by zawsze prać nowe rzeczy – nie wiesz, gdzie były przechowywane, ani kto miał je wcześniej na sobie.

Nie wszystkie tkaniny są odpowiednie dla osób z alergią. Jak wynika z badań i opracowań amerykańskiego National Cancer Institute, na ubraniach można znaleźć uczulający i rakotwórczy formaldehyd. Jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci i może skutkować problemami nie tylko na tle alergicznym, ale także neurologicznym.

Daj skórze odetchnąć

Jeśli masz atopowe zapalenie skóry, noś przewiewne, przepuszczające powietrze ubrania, żeby się nadmiernie nie pocić i tym samym nie podrażniać wrażliwej skóry. Wybieraj też jaśniejsze kolory, gdyż ciemne zawierają więcej barwników, które mogą uczulać. Te najczęściej stosowane nie zawsze do końca wnikają we włókna, tylko osiadają na materiale. W kontakcie ze skórą mogą wywołać takie objawy uczulenia, jak np. zaczerwienienie czy swędzenie. Najbezpieczniejsze nadruki robione są za pomocą farb wodnych.

Zwróć uwagę na klej, jakim są do siebie mocowane poszczególne elementy ubrania. Drobne elementy, takie jak metalowe guziki czy zamki też mogą uczulać. Zwróć uwagę, czy Twoje dziecko nie ma podrażnionej skóry od guzików, zamka czy metki. Ubrania dla malucha nie mogą mieć wystających, drażniących elementów.

A pod ubraniem… bielizna antyalergiczna

Uważnie wybieraj także bieliznę. Jest to element garderoby, który znajduje się najbliżej ciała i dlatego materiał powinien być naprawdę delikatny. Najlepszym wyborem jest specjalna bielizna antyalergiczna. Zawiera składniki antygrzybicze i antybakteryjne, wchłania wilgoć i jest bardzo przewiewna. Dopasowuje się do kształtu ciała i często nie ma szwów, które mogą podrażniać. Bielizna antyalergiczna jest przeznaczona nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci.

Istotny jest też wybór piżamy. Nie powinna ona krępować ruchów. W końcu spędzasz  w niej całą noc. Powinna być ona uszyta z bawełny, lnu lub jedwabiu. Na rynku dostępne są specjalne bawełniane piżamy-kombinezony, które ograniczają mechaniczne podrażnienia.

Zabezpieczaj skórę atopową

Jeśli jesteś atopikiem, pielęgnacja ciała to coś, czemu powinieneś poświęcać więcej czasu.  Kojąco zadziałają na skórę specjalne kosmetyki dla atopików w tym balsamy i kremy z allantoiną, ceramidami, aloesem i panthenolem, które zostawią na skórze płaszcz ochronny. W sprzedaży dostępne są też specjalne opatrunki, dzięki którym możesz zapobiec swędzeniu i zabezpieczyć swoją skórę przed podrażnieniami wywołanymi przez tkaninę.

Jak przechowywać odzież dla alergików?

Nie rozrzucaj swoich ubrań po całym mieszkaniu. W ten sposób gromadzi się na nich dużo kurzu, który może dodatkowo uczulać. Odzież przechowuj w szafie. Niech  rzeczy wiszą swobodnie – nie upychaj ich zbyt ciasno. Co jakiś czas rób w niej porządki. Pierz tylko w delikatnych, hipoalergicznych środkach. Chcąc pozbyć się alergenów, wyprasuj ubrania. Możesz je też włożyć na kilka godzin do zamrażalnika.

Atopowe zapalenie skóry skłania do większej dbałości i uważności w wielu codziennych kwestiach – w tym zakładanych ubraniach, kosmetykach i diecie. Wszystkie wymienione sposoby pozwolą Ci zmniejszyć podrażnienia i zmiany skórne związane z tą dolegliwością, a co za tym idzie, zwiększyć komfort życia.

Powiązane artykuły