Atopowe zapalenie skóry w ciąży – po czym je rozpoznasz?

Atopowe zapalenie skóry jest częstym schorzeniem, a dolegliwości bywają jeszcze bardziej dokuczliwe, gdy jesteś w ciąży. Jakie objawy mogą sugerować wystąpienie choroby? Czy istnieją szczególne zalecenia, które pomogą Ci zmniejszyć uciążliwe objawy? Podpowiadamy w artykule.

Atopowe zapalenie skóry – co to za choroba?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jedną z najczęstszych alergicznych chorób skóry. W powstawaniu tego schorzenia biorą udział jednocześnie czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, dlatego każdy z nas jest na nie narażony. AZS może współistnieć z innymi alergicznymi chorobami, np. astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa oraz alergią pokarmową.

Atopowe zapalenie skóry a ciąża

Atopowe zapalenie skóry najczęściej ujawnia się już w bardzo młodym wieku. Choroba przebiega okresowo. Niekiedy objawy nasilają się, a następnie ulegają wyciszeniu. Niestety, pod wpływem zmian hormonalnych i fizycznych często dochodzi do zaostrzenia atopowego zapalenia skóry w ciąży. Zdarza się też, że w ciąży choroba ustępuje – jednak w musisz być świadoma, że w zdecydowanej większości przypadków stan skóry ulega pogorszeniu. Wówczas trzeba o nią dbać jeszcze uważniej. Jak będzie przebiegać u Ciebie atopowe zapalenie skóry w ciąży? Niestety, nie ma na to reguły.

Czy wiesz, że…?

Już 60% przypadków choroby ujawnia się w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia? Do 5. roku życia objawy obecne są już u 90%. Tylko u 10% chorych początek choroby jest znacznie późniejszy.

Objawy atopowego zapalenia skóry w ciąży

Głównymi objawami atopowego zapalenia skóry w ciąży są zaczerwienienie i suchość skóry, jej swędzenie oraz łuszczenie. Najbardziej dokuczliwy jest świąd, który stanowi jedno z kryteriów rozpoznania AZS. Praktycznie zawsze dochodzi do znacznego pogrubienia naskórka. Zmiany najczęściej lokalizują się na zgięciach łokciowych i kolanowych, szyi i karku, przedramionach oraz na powierzchni grzbietowej rąk. Niekiedy dochodzi do zajęcia całego ciała. Jest to tzw. erytrodermia – najcięższa forma choroby, która wymaga hospitalizacji.

Atopowe zapalenie skóry w ciąży: zaostrzenia choroby

AZS nie wpływa na przebieg ciąży, a jedynie na Twoje samopoczucie i komfort. Bardzo ważne jest, abyś unikała w ciąży czynników, które nasilają nieprzyjemne objawy choroby, takich jak :

  • stres,
  • wełniane ubrania,
  • przegrzanie,
  • dym papierosowy,
  • infekcje.

Za nasilenie dolegliwości odpowiedzialne są także alergeny rozprzestrzeniające się przez powietrze, takie jak sierść kota i psa, pleśń czy pyłki roślin.

Leczenie atopowego zapalenia skóry w ciąży

Zalecenia dotyczące leczenia są takie same jak przed ciążą. Dalej podstawowe leczenie atopowego zapalenia skóry w ciąży obejmuje profilaktykę przez unikanie substancji drażniących oraz stosowanie emolientów. Są to substancje silnie nawilżające skórę. Emolienty powinny być dobierane indywidualnie, w zależności od stopnia suchości skóry i ewentualnej alergii. Ważne, aby zawierały one w składzie ceramidy – ponieważ to właśnie ich brakuje Twojej skórze w tym rodzaju zapalenia.

Pamiętaj, że używanie tych środków przynosi znaczną poprawę, ale dopiero po ok. 2-4 tygodniach systematycznego stosowania, najlepiej 3-4 razy dziennie. Właściwe nawodnienie suchej skóry można osiągnąć poprzez używanie emolientów zawierających także mocznik – naturalny składnik zatrzymujący wodę. Natłuszczanie skóry zmniejsza świąd oraz sprzyja łagodzeniu stanu zapalnego.

Leki stosowane w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Niekiedy zdarza się, że mimo prawidłowego oczyszczania skóry i jej nawilżania objawy są nie do zniesienia. Trzeba wtedy sięgnąć po leki. Stosuje się między innymi miejscowe glikokortykosteroidy, tzw. inhibitory kalcyneuryny (takrolimus), jak i antybiotyki zwalczające częste w AZS infekcje. Nie wszystkie leki skuteczne w leczeniu AZS są jednak bezpieczne dla kobiet w ciąży, dlatego przy bardzo nasilonych objawach konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem. Dobierze on odpowiednie dla Ciebie leki, które nie będą szkodliwe dla Twojego maluszka.

Powiązane artykuły

Lekarz Aleksandra Łata
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Od października 2017 roku odbywa staż lekarski w SPSK1 we Wrocławiu. Szczególnie zainteresowana alergologią oraz otolaryngologią, swoją wiedzę od kilku lat poszerza na licznych konferencjach i zjazdach naukowych w całej Polsce, również organizowanych przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Pasjonatka diagnostyki ultrasonograficznej oraz najnowszych terapii lekowych. Aktywny sportowiec reprezentujący Dolnośląską Izbę Lekarską.