Atopowe zapalenie skóry – dłonie dają pierwsze sygnały?

Atopowe zapalenie skóry może objawiać się na różne sposoby. Czasem jego symptomy są na tyle łagodne, że trudno rozpoznać tę chorobę. Czy dłonie dają pierwsze sygnały? Jakich objawów AZS możesz się na nich spodziewać? Jak właściwie pielęgnować skórę dłoni z AZS?

Atopowe zapalenie skóry – co to za choroba?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła i nawracająca choroba. Może wystąpić w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka niemowląt i małych dzieci. Z wiekiem jej najbardziej dokuczliwe objawy zazwyczaj ustępują. Stan skóry poprawia się na dłużej, chociaż już do końca życia będzie ona sucha i skłonna do podrażnień. Uważaj na siebie – chorobę zaostrzają czynniki atmosferyczne, kontakt z silnymi detergentami czy nadmierny stres.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Wśród najpowszechniejszych objawów AZS można wyróżnić swędzącą, obrzękniętą i zaczerwienioną skórę, na której tworzą się pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Skóra z czasem staje się coraz bardziej sucha, grubieje i pęka. Miejsca występowania objawów różnią się w zależności od wieku, jednak najczęściej są to okolice stawów, twarz, klatka piersiowa i dłonie.

Atopowe zapalenie skóry – dłonie

Dłonie powinny być Twoją wizytówką, jednak przy atopowym zapaleniu skóry najczęściej nie prezentują się zbyt dobrze. Skóra bardzo swędzi, jest przesuszona, szorstka, łuszcząca oraz zgrubiała. Od czasu do czasu pojawiają się także pęcherze i nadżerki, które łatwo podrażnić i przez to pogorszyć stan skóry.

AZS – co zaostrza objawy na dłoniach?

Objawy nasilą się, kiedy będziesz mieć kontakt z drażniącymi substancjami, a o to nietrudno – skóra rąk jest często narażona na wpływ szkodliwych czynników. Wszelkie detergenty, prace domowe czy ogrodowe negatywnie wpływają na naskórek, który staje się suchy i popękany. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, to zrezygnuj z tego, co akurat robisz. Inaczej stan skóry może się pogorszyć – pojawi się świąd i zaczerwienienie. Aby zapobiec takim symptomom lub zlikwidować już istniejące, potrzebna jest dobrze dobrana pielęgnacja dłoni.

Pielęgnacja dłoni przy AZS

Na czym polega odpowiednia pielęgnacja dłoni przy AZS? Skup się przede wszystkim na tym, co je podrażnia i odstaw te produkty lub zapewnij dłoniom właściwą ochronę. Kup wodoszczelne rękawiczki, które będą szczególnie pomocne przy zmywaniu naczyń czy używaniu drażniących detergentów podczas sprzątania. Nie noś też zbyt długo biżuterii – gromadzą się pod nią brud czy pozostałości produktów do higieny, które po dłuższym czasie negatywnie wpłyną na Twoją skórę.

Atopowe zapalenie skóry – jakie kosmetyki do dłoni?

Do mycia używaj specjalnych żeli przeznaczonych dla atopików. Następnie delikatnie osusz dłonie. Zadbaj też o intensywne nawilżenie – zastosuj sprawdzone regenerujące kremy do rąk przy atopowym zapaleniu skóry, jak Eau Thermale Avene Cicalfate, który daje efekt bariery i sprzyja odbudowie naskórka. Zwróć również uwagę na kremy do rąk o delikatnym, ale intensywnym działaniu (np. Iwostin Sensitia lub Atoderm Mains & Ongles – odżywczy krem do rąk i paznokci, który łatwo się aplikuje i uelastycznia skórę).

Atopowe zapalenie skóry – pielęgnacja całego ciała

Jeśli chcesz mieć kosmetyk uniwersalny – nie tylko do rąk, ale całego ciała – to kup nawilżająco-zmiękczający krem, który działa także przeciwświądowo (np. A-Derma). Warto zwrócić również uwagę na regenerujący balsam kojący np. Cicaplast Balsam B5.

Jak na co dzień radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry na dłoniach? Przede wszystkim zadbaj o właściwą pielęgnację i unikaj podrażnień, a skóra Twoich dłoni odpłaci Ci się dużo lepszym wyglądem.

Powiązane artykuły